Neslýchaný počet mŕtvych veľrýb na pobreží Škótska a Írska

Príčina úmrtia veľrýb je neznáma, vedci sa však obávajú, že to môže byť následok aktivít vojnových lodí, ktoré používali aktívny sonar na vyhľadávanie nepriateľských ponoriek.

vorvaň

Námorný biológ Simon Berrow, ktorý stojí na čele mimovládnej ochranárskej organizácie za Írske veľryby a delfíny, sa vyjadril, že od 4. augusta bolo na Írskom západnom pobreží vyplavených až 30 mŕtvych veľrýb – z toho 26 vorvaňovcov zobcových, čo je druh, ktorý žije hlavne v hlbokom oceáne. Podľa Berrowa ročne uhynú len 2 až 3 tieto vorvaňovce.

Námorný biológ a šéf tímu vedcov, ktorí monitorujú škótske morské cicavce Nicholas Davison uviedol, že na západnom pobreží škótskej pevniny a na ostrovoch bolo od polovice augusta do začiatku októbra nájdených 50 mŕtvych vorvaňovcov.

plejtvák

„Je to absolútne bezprecedentné,“ povedal Davison. „Priemer za rok je asi dva a pol jedinca, takže môžete vidieť, že ide o výnimočnú udalosť.“
Berrow uviedol, že veľký počet mŕtvych veľrýb vyplavených na pobrežie znamená, že v otvorenom oceáne ich mohlo zahynúť oveľa viac.
Berrow prišiel k svojmu odhadu na základe vedeckých štúdií zameraných na delfíny vyplavené vo Francúzsku. Vychádza z odhadovanej populácie niekoľkých tisíc týchto druhov v celom severnom Atlantiku.

Uviedol, že mŕtve vorvaňovce neboli úplne rozložené, kým ich telá boli vyplavené v Írsku a Škótsku a tiež si myslí, že boli mŕtve a unášané vodou niekoľko týždňov.
„To nás privádza k myšlienke, že sa muselo stať niečo katastrofické,“ povedal. „Ak by to bolo spôsobené ochorením alebo podvýživou, potom by sa dal očakávať väčší počet mŕtvych jedincov.“

savec

Vorvaňovce patria k druhom veľrýb, ktoré sa potápajú do hĺbky aj viac ako 2 900 m na viac ako 130 minút, aby našli potravu. Dospelý vorvaňovec narastie až do dĺžky 7 m a váži aj 2 500 kg, dožíva sa 60 rokov. Odhaduje sa, že v svetových oceánoch žije až 100 000 týchto veľrýb.